جدیدترین بیوگرافی و عکس هنرمندان سینما و تلویزیون

ثبت آنلاین دامنه دات کام فقط 39 هزارتومان (ثبت آنی)
ثبت آنلاین دامنه آی آر فقط 4000 تومان (ثبت آنی)

 

پروانه معصومي

نام اصلي: سکینه

نام خانوادگي اصلي: کبودرآهنگی

تاريخ تولد: 1323

محل تولد: تهران

مليت: ایران

 مدرك تحصيلي: فارغ التحصیل  زبان خارجه

نقش های ماندگار در سینمای هر کشوری کم یافت می شود و رازماندگاری این نقش ها خیلی مسائل می تواند باشد ، از جذابیت خود نقش گرفته تا کارگردانی خوب و یا بازی باورپذیر و راونی که از سوی بازیگر انجام می شود . آتیه فیلم رگبار از آن دسته نقش هایی است که همه این عوامل دست به دست هم داد تا تبدیل به نقشی ماندگار و به بیان بهتر تبدیل به آتیه سینمای ایران شود .

زمانی پروانه معصومی در این نقش حضور یافت که زنان تنها برای خوش و آب و رنگ شدن فیلم ها حضور داشتند و با دیدی بسیار منفی نسبت به حضور زنان در سینما نگاه می شد . در جریان روشنفکری سینمای ایران نیز در ابتدا زنان حضور کمرنگی داشتند ، اما با فیلم رگبار و پس از آن فیلم هایی چون غریبه ای در مه و کلاغ همگی ساخته بهرام بیضایی سه گانه ای رغم خورد که تا آن زمان در سینمای ایران بی نظیر بود و به این ترتیب آتیه ای شد برای سینمای پس از انقلاب ایران که در این میان پروانه معصومی نقشی به سزا داشت .
سکینه کبودرآهنگی که بعدها نامش پروانه معصومی شد ، در شهرویر سال 1323 در محله دانشگاه تهران متولد شد . او پس از اتمام تحصیلات مقدماتی در دبیرستان نوربخش تهران وارد دانشگاه ملی ( شهید بهشتی ) شد و همزمان در دو رشته زبان انگلیسی و فرانسوی به تحصیل پرداخت . در سن 22 سالگی برای ادامه تحصیل در رشته علوم سیاسی به آلمان رفت و در آنجا با مسعود معصومی عکاس سرشناس ایرانی آشنا شد و ازدواج کرد و از همان زمان نام خود را به پروانه معصومی تغییر داد . بعدها در فیلم کوتاهی به نام سفر به ایفای نقش پرداخت هر چند که هنوز بازیگری حرفه اصلی او نبود ، اما احمدرضا احمدی شاعر اهل سینما که با مسعود معصومی دوست صمیمی بود پروانه معصومی را برای بازی در فیلم رگبار به بهرام بیضایی معرفی کرد و همین تبدیل به شاهنقشی در سینمای ایران شد . پس از آن در فیلم بیتا بازی کرد و دیگر فیلم های بهرام بیضایی نیز خوش درخشید .
همین نقش ها باعث شد که پروانه معصومی نمادی از زن تنها و متفکر جریان روشنفکری در سینمای ایران باشد . کاراکتری که قبل از این در سینمای ایران برای زنان بی سابقه بود و همین امر زمینه سازحضور موثرتر زنان در سالهای آینده سینمای ایران شد .
هم زمان با پیروزی انقلاب و سالهای ابتدای انقلاب ، برای مدتی پروانه معصومی به فرانسه رفت اما پس مدتی بازگشت و دوباره در سینما حضور پیدا کرد .
تحولات عظیمی که طی آن سالها در ایران پیش آمد بود در سینما هم مشهود بود و زنان حضوری متفاوت در سینما داشتند . با فیلم گلهای داوودی ساخته رسول صدرعاملی ، پروانه معصومی توانست جایزه بهترین بازیگر زن را در جشنواره فجر از آن خود کند .
حضور در نقش زنان و مادران رنج کشید تبدیل به نقشی کلیشه ای برای پروانه معصومی در دهه 60 شده بود ، هر چند که گه گاه نقش های متفاوتی از جمله در فیلم های ناخدا خورشید و جهیزیه برای رباب را ایفا می کرد که برای اثر سیامک شایقی سیمرغ بلورین آن سال را به خود اختصاص داد .
دهه 60 برای معصومی بسیار پر کار بود اما از دهه 70 کم کاری او آغاز شد و شاخص ترین نقش او در این دهه در فیلم ناصرالدین شاه آکتور سینما ساخته عجیب محسن مخملباف بود و در همین فیلم دوباره در نقش آتیه ظاهر شد که بیشتر نمادی از آتیه سینمای ایران بود .
در دهه 80 معصومی بیشتر در فیلمهای تاریخی ظاهر شد فیلم هایی چون حضرت یوسف و مسافری از ری و در این چند سال اخیر نیز شاهد چند فیلم کوتاه موفق از او در مقام کارگردان بوده ایم از جمله : چشمان پدر ، عاشقی ، جای پای کودک ایلامی .
این بازیگر توانا در عرصه تاتر نیز حضوری موثر داشته است و نکته جالب اینجاست که او روندی معکوس را برای حضور در تاتر طی کرد ، یعنی ابتدا در سینما خوش درخشید و پس از آن بازی در تاتر را تجربه کرد . نخستین حضورش در تاتر در سال 1355 و در نمایش جنایت و مکافات به کارگردانی علی رفیعی بود که تجربه ای موفق برای این بازیگر بود .
انتخاب این بازیگر برای تقدیم سیمرغ بلورین برای یک عمر فعالیت هنری اش کار ارزنده ای است که امسال صورت گرفته است ، زیراکه به حق پروانه معصومی یکی از مفاخر سینمای ایران به شمار می رود و بیش از این تا قبل از اینکه دیر شود باید قدرش را دانست .
فیلمنگاری پروانه معصومی
1384 شاهزاده ایرانی ( محمد نوری‌زاد ) [بازیگر]
1384 سفر به هیدالو ( مجتبی راعی ) [بازیگر]
1383 وعده دیدار ( جمال شورجه ) [بازیگر]
1379 مسافر ری ( داود میرباقری ) [بازیگر]
1374 تنگنا ( علی درخشی ) [بازیگر]
1370 ناصرالدین شاه آکتور سینما ( محسن مخملباف ) [بازیگر]
1368 تماس ( خسرو ملکان ) [بازیگر-طراح صحنه و لباس]
1367 طوبی ( خسرو ملکان ) [بازیگر]
1367 سال های خاکستر ( مهدی صباغ زاده ) [بازیگر]
1366 شکوه زندگی ( حسن محمدزاده ) [بازیگر]
1366 تحفه ها ( ابراهیم وحیدزاده ) [بازیگر]
1366 جهیزیه برای رباب ( سیامک شایقی ) [بازیگر]
1366 خارج از محدوده ( رخشان بنی اعتماد ) [بازیگر]
1366 شناسایی ( محمدرضا اعلامی ) [بازیگر]
1365 ترنج ( محمدرضا اعلامی ) [بازیگر]
1365 ملاقات ( خسرو معصومی ) [بازیگر]
1365 ناخدا خورشید ( ناصر تقوایی ) [بازیگر]
1364 جستجو در شهر ( حجت‌الله یوسفی ) [بازیگر]
1364 چمدان ( جلال مقدم ) [بازیگر]
1363 راه دوم ( حمید رخشانی ) [بازیگر]
1363 گل ‌های داودی ( رسول صدرعاملی ) [بازیگر]
1363 آشیانه مهر ( جلال مقدم ) [بازیگر]
1362 تاتوره ( کیومرث پوراحمد ) [بازیگر]
1356 کلاغ ( بهرام بیضایی ) [بازیگر]
1354 غریبه و مه ( بهرام بیضایی ) [بازیگر]
1352 شهر قصه ( منوچهر انور ) [بازیگر]
1351 بی تا ( هژیر داریوش ) [بازیگر]
1351 رگبار ( بهرام بیضایی ) [بازیگر]
موفقیت ها
برنده لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (شکوه زندگی)
[ دوره 6 جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال 1366 ]
برنده لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (جهیزیه برای رباب)
[ دوره 6 جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال 1366 ]
کاندید سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن (سال های خاکستر)
[ دوره 7 جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال 1367 ]
برنده لوح زرین بهترین بازیگر نقش اول زن (گل ‌های داودی)
[ دوره 3 جشنواره فیلم فجر (مسابقه سینمای ایران) - سال 1363

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۴ مهر۱۳۸۷ساعت 1:19  توسط پسر اینترنتی  |